Příběhy absolventů

Jan Urban

absolvoval obor Ekonomické lyceum, maturoval v roce 2010

"Díky lyceu jsem měl na začátku studia v ekonomii náskok před absolventy gymnázia a rozhodně jsem nebyl ztracený ani v úvodních předmětech týkajících se práva nebo veřejné správy."

Po vystudování ekonomického lycea (maturitní zkouška 2010) jsem absolvoval mezifakultní obor věnující se evropské hospodářské a kulturní integraci na Masarykově univerzitě. Díky lyceu jsem měl na začátku studia v ekonomii náskok před absolventy gymnázia a rozhodně jsem nebyl ztracený ani v úvodních předmětech týkajících se práva nebo veřejné správy. Nezaskočil mě ani důraz na prezentace, hledání a ověřování informací, k čemuž mě střední škola také vedla.

Studijní a později pracovní život mě několikrát zavedl do zahraničí, ale magisterský obor, jehož hlavní specializací byla opět evropská ekonomická integrace, jsem dokončil na Vysoké škole ekonomické v Praze. Na konci navazujícího studia jsem získal místo stážisty v Agentuře pro evropský globální navigační satelitní systém GSA. V evropských institucích jsem prozatím zakotvil a momentálně pracuji pro Zastoupení Evropské komise v ČR.

Naším úkolem je přiblížit lidem, jaké výhody jim EU přináší, ať už při cestování, na nákupech nebo během studia. EU totiž nejsou jen úředníci v Bruselu, tvoříme ji my všichni společně. Vedle pořádání aktivit pro veřejnost také informujeme ústředí o politickém, ekonomickém a společenském vývoji v zemi. A právě součástí politického týmu jsem i já, podílím se mimo jiné na přípravě návštěv evropských komisařek a komisařů do ČR.

Moje práce je hodně mezioborová, jeden den musím být expertem na ústavní právo, druhý třeba na nové směrnice v oblasti klimatu. Jestli jsem někdy široké zaměření studia vnímal jako nevýhodu, myslím, že do budoucna to bude právě naopak. Vždy bude důležité umět se rychle zorientovat ve složitých otázkách a domluvit se různými jazyky s lidmi různých národností. A e-maily i volební analýzy se píšou rychleji, když člověk umí na klávesnici všemi deseti. 

Líbil se Ti příběh?