Žáci Z4 testovali gerontooblek

9.2.2023 | Školní akce | Autor: Kamila Keprtová | 10×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Žáci třídy Z4 na vlastní kůži pocítili zdravotní změny starších lidí díky gerontoobleku – simulátor stáří, který pro ně zakoupila škola.

Jako první se dobrovolně přihlásila žákyně oboru praktická sestra Pavlína Tenorová, dobrovolná hasička, tedy ve výborné fyzické kondici. Spolužáci postupně Pavlínce nasadili vestu na hrudník o váze 10 kg, která simuluje opotřebení páteře, krční límec napodobující ztuhlost krční páteře s omezenou možností otáčet hlavou do stran, 3kg závaží na zápěstí, které představuje sníženou svalovou sílu – zvedat či udržet předměty v rukou. Dále 5kg závaží kolem kotníků, která napodobují oteklé dolní končetiny a zhoršenou možnost se přemístit, ortézy na kolenních a loketních kloubech zase omezovaly pohyb kloubů. Pavlínka dostala i gumové a kožené rukavice, které znesnadnily hmatové vjemy, na oči brýle se sníženým zorným polem a sluch jsme omezili sluchátky. Cennou pomůckou jí byla vycházková hůl. 

Všechny tyto doplňky gerontoobleku mají žákům přiblížit, jak se cítí starší člověk, jak je těžké se např. přemístit z místa na místo, chodit po schodech či reagovat na pokyny. Během zkoušky jsme monitorovali pocity naší žákyně a i přes její výbornou fyzičku udávala problémy se přemístit, jít po schodech, měla bolesti zad, sníženou schopnost naslouchat a vidět na cestu. I při prosté potřebě napít jsme nasimulovali další častý neurologický příznak stáří – třes rukou.