Z3 na exkurzi v Praze

14.4.2019 | Exkurze | Autor: Mgr. Lukáš Vladík | 34×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Na jeden ze svých posledních větších výletů zavítala třída Z3 také do našeho hlavního města - Prahy.

Začátek měsíce dubna znamená po čtvrté ročníky trápení s písemnými maturitními zkouškami, třetí ročník oboru Zdravotnický asistent se však ve dnech 8. - 10. dubna vypravil pod vedením Mgr. Lukáše Vladíka a Mgr. Kateřiny Staňkové do hlavního města České republiky.

Záměrem bylo nejen odpočinout si od každodenního ruchu školy, ale samozřejmě i něco poznat. Právě k tomu směřoval už první bod této třídenní exkurze - návštěva pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, zkráceně IKEM. Studenti zdravotnického oboru se mohli seznámit s jedním z nejmodernějších center, které se soustředí jak na hledání nových cest, tak na pomoc stávajícím pacientům zejména v oblasti orgánových transplantací. Největším překvapením bylo úvodní slovo profesora Jana Pirka, předního českého kardiochirurga světového významu, který přes všechny své úspěchy působil neuvěřitelně skromným dojmem. Zbytek dne jsme věnovali návštěvě centra Prahy - Václavské a Staroměstské náměstí se všemi památkami, které k nim patří. A s neodmyslitelnými davy turistů.

Druhý den jsme na našem kardiu zapracovali pěší vycházkou po dalších pražských památkách. Trasu jsme započali na Karlově mostě s výhledem na Vltavu a panoramatem Hradčan. Z Malostranského náměstí jsme útlou Nerudovou prošli k Hostinci U Dvou slunců, kde jsme si připomněli Jana Nerudu. Poté jsme vystoupali až k branám Pražskému hradu, kde nás střežila hradní stáž i bezpečnostní rámy s policejním dohledem. Ve změti různorodých proudů turistů nebylo vůbec jednoduché se neztratit. Všichni jsme se ale šťastně sešli u Zlaté brány katedrály sv. Víta. Kochali jsme se pohledy i na další památky, ovšem pohled na hodinky ukázal, že bychom měli trochu zrychlit, chceme-li stihnout další program. A tak jsem se vydali po zámeckých schodech do Valdštejnské zahrady, po jejíž prohlídce nadešla (některými již dlouho vyhlížená) pauza na oběd. Po něm jsme zavítali do České národní banky, kde jsme se dozvěděli něco z historie českého i světového bankovnictví i to, proč je nutné mít nestrannou a apolitickou banku, která dohlíží na všechny ostatní. Den jsme zakončili návštěvou Národního divadla, v němž nás čekalo představení Manon Lescaut. Ti, co ještě cítili nohy, se s námi vydali i na prohlídku interiérů a exteriérů divadla, protože i ty stojí za to. Klasika z pera Vítězslava Nezvala v lehce moderní formě zaujala překvapivě všechny.

Poslední den našeho pobytu v Praze jsme věnovali výletu na Petřín. Mlhavý opar, který se ráno vynořil, se naštěstí brzy rozplynul, místy mrazivý vítr se však rozhodl neustat, a tak jsme zvolili cestu lanovkou. Na vrchol rozhledny už však musel každý po svých. Poslední, ale zato nejlepší výhled na celé panorama Prahy za tu námahu jistě stál a věřím, že zůstane v paměti studentů už napořád.


Mgr. Lukáš Vladík,
třídní učitel Z3