Úspěch žákyně třídy Z2 v literární soutěži Slavkovské memento 2022

1.7.2022 | Soutěže | Autor: Mgr. Lukáš Vladík
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Konec školního roku přinesl radost z úspěchu žákyně N. Mertové na literární soutěži Slavkovské memento.

Obor praktická sestra má sice své jasně dané vymezení, avšak Nikoleta Mertová ze třídy Z2 (respektive už Z3) soustavně potvrzuje, že takový student může vynikat i v naprosto nesouvisejících oborech. Tím je u Nikolety dlouhodobě literární činnost, s níž pravidelně obráží také soutěže po celé ČR. A pravidelně v nich vítězí! Stejným případem je i letošní Slavkovské memento - soutěž vyhlášená Zámkem Slavkov – Austerlitz, p.o., spolu s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Slavkově u Brna. Tématem bylo úvahové téma „Války – neválky“, kde se zúčastnění mohli volnou formou vyjádřit jak k doslovnému významu slova válka, tj. ozbrojený konflikt, tak i významu metaforickému, kdy válku jako určitý vnitřní souboj svádí každý z nás. Právě tento význam uchopila Nikoleta svou básní ve volném verši, psanou z pohledu člověka bojujícího se závislostí na cigaretách a nikotinu. Tedy téma vysoce aktuální. Ukázku z její básně, která nakonec obsadila neuvěřitelné třetí místo, si můžete přečíst níže. Více o zmíněné soutěži se můžete dočíst zde: https://nove-slovacko.cz/slavkovske-memento-2022-literarni-soutez-pro-zaky-2-stupne-zakladnich-skol-a-zaky-strednich-skol/

Nikoletě ještě jednou gratulujeme a děkujeme též jménem školy za reprezentaci!


Zatáhl mě s sebou

nejdříve po kotníky v ledovém potoku

poté do temných hloubek oceánu

zapaluji si cigaretu a zvedám hlavu

za plápolajícím kouřem

a vidím světlo nade mnou

nemám sílu se odrazit

a plavat za ním

nemám sílu se vynořit

necítím konečky prstů a vím

že mě to celou pohltilo.

Zas

ji típnu a odhodím

v naději.

Ale vím

že si to nalhávám.

Vím

že to není poslední.

Jak si zaslepeně slibuji.

Nikoleta Mertová - Stádo velbloudů