Turistický kurz Z2

29.6.2018 | Exkurze | Autor: Lukáš Vladík
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve dnech 18. – 22. června se třída Z2 v doprovodu Mgr. Lukáše Vladíka a Mgr. Evy Pasekové vypravila na turistický kurz do pravého horského prostředí Jeseníků.

V pondělí 18. června jsme vyrazili vlakem z Blanska do obce Ostružná v okrese Jeseník. Ubytovali jsme se v horském penzionu Skiland, odkud jsme každý den vyráželi na pěší výlety. Po příjezdu jsme se podívali do nejbližšího okolí a zakončili den v expozici hudebních nástrojů, která nabízí úctyhodnou sbírku více než 700 nástrojů z celého světa. Bohužel zahrát se dalo jen na málo z nich.

V úterý nás čekala první delší túra. Cílem byl Šerák, vrchol Keprnické hornatiny v Hrubém Jeseníku, s výškou 1351 m. Při výstupu nelehkým terénem jsme poznali, že vystoupat na vrchol někdy znamená sáhnout si na dno. Odměnou však bylo pohostinství Chaty Jiřího na samotném vrcholu a samozřejmě také krásný rozhled. Pro sestup jsme zvolili trasu okolo pozoruhodného útvaru Obřích skal.

Ve středu jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mgr. Vladík vedl expedici na vrchol Rychlebských hor – Smrk s výškou 1127 m. Kratší a jednodušší výstup tentokrát nebyl korunován krásným výhledem, ale spíše plochým terénem s rašeliništěm Malení a historickým vymezením státní hranice s Polskem. Druhá skupina se pod vedením Mgr. Pasekové vydala do Ramzové na lanovku a po občerstvení v její kavárně se obě skupiny setkaly v Petříkově. Zde jsme si zvýšili hladinu adrenalinu v krvi jízdou na letní bobové dráze.

Čtvrtek byl vymezen čerpání poznatků pro studium i budoucí povolání žáků. Jeseníky totiž nejsou proslulé pouze jako horská oblast, ale také jako centrum lázeňství. Vypravili jsme se proto do nedaleké obce Lipová. Dopoledne jsme navštívili místní Faunapark, kde jsme si prohlédli drobnou i větší zvířenu z různých koutů světa. Největším překvapením bylo vypuštění papoušků do volného areálu. Lízání zmrzliny pod dohledem pestrobarevného letce totiž získalo úplně jiný ráz. Odpoledne nás pak čekala exkurze v nově zrenovovaných Schrothových lázních. Po procházce nemalým areálem lázní jsme absolvovali též prohlídku léčebných prostředků a procesů s odborným výkladem. Kromě poznatků z oboru lázeňské péče si žáci odnesli také podstatnou informaci – že je v tomto oboru poměrně nedostatek pracovníků. Třeba to pro některé bude inspirací.

V pátek 22. 6. jsme se šťastně vrátili domů a mohli konečně dát odpočinout namoženým končetinám. Počasí lépe vyjít nemohlo, a i když byl kurz vysilující, určitě bude pro všechny cennou zkušeností.


Mgr. Lukáš Vladík