Třída O2 na Multimediálním dni 2019

25.11.2019 | Exkurze | Autor: Mgr. Lukáš Vladík a třída O2 | 15×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

V pátek 22. 11. 2019 se třída O2 vydala prozkoumávat džungli mediálního světa.

Posloužil jí k tomu Multimediální den na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, který každoročně zpřístupňuje redakce i redaktory předních českých médií a otvírá dveře mimo jiné i do studentských spolků na fakultě - Radia R a MUNI TV.

Po krátkém rozkoukání po prostorách fakulty a jejího atria zaplněného mediálními stánky jsme se ve dvou skupinách vydali právě do zmíněných studentských spolků. Ve studentské MUNI TV jsme zprvu nakoukli spíše do shonu a spěchu, které televizní zpravodajství provází. Prohlédli jsme si studio i střižnu a mohli nahlédnout na tvoření živých vstupů moderátorů. Radio R pak už nabídlo i krátkou exkurzi, kde byli studenti seznámeni s chodem rádia i se skladbou programu. Mohli se zúčastnit vysílání ve studiu a dokonce si vyzkoušet roli hostů. Dvě nejodvážnější studentky - Natálie Páleníková a Denisa Jelínková - usedly na horké křeslo a odpovídaly na otázky moderátorů. Záznam jejich rozhovoru si můžete poslechnout zde:

V atriu fakulty jsme si prohlédli mediální jarmark, v jehož rámci se prezentují jednotlivá přední česká media. Nejvíce žáky zaujal stánek České televize, kde si mohli vyzkoušet metodu klíčování, kdy na zelené pozadí za moderátory lze doplnit jakýkoli obraz nebo stream. Závěrečným bodem programu byl workshop s redaktory kanálu ČT:D, v němž se žáci dozvěděli, jak rozlišit pravdivé a tzv. fake zprávy, jak pracuje reportér či jak se vlastně natáčí a zpracovává reportáž. Právě do této části se interaktivně zapojili i dva naši žáci - Marek Gregor a Munkhbayar Sukhbaatar - kteří se navíc objevili ve vysílání Zpráviček, jak se můžete podívat níže (celou reportáž přehrajte kliknutím na foto). 

Kromě těchto mediálních dovedností a pohledu do světa novinářů a redaktorů na žáky zajisté dýchlo i nezaměnitelné prostředí vysoké školy. Návštěva mediálního dne je jednou z mnoha aktivit, které žáky čekají během probírání publicistického funkčního stylu v rámci hodin českého jazyka a literatury.