Testování úrovně angličtiny CEFLA

27.5.2009 | Soutěže | Autor: Za předmětovou komisi anglického jazyka Mgr. Jana Umshausová, koordinátorka testování
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

28. dubna 2009 podstoupilo dobrovolně 35 studentů 3. a 2. ročníků oboru obchodní akademie a ekonomické lyceum testování úrovně anglického jazyka CEFLA - Competence in English as a Foreign Language.

Tento test vytvořila společnost Scio ve spolupráci s Australskou radou pro výzkum ve vzdělávání (ACER).

Test obsahuje 3 části: poslech, porozumění textu a část zaměřenou na slovní zásobu. Celková doba trvání testu je 80 minut čistého času.

Jedná se o širokopásmový test, to znamená, že pokrývá úlohy od úrovně A1 (5. třída ZŠ) až po B2 (vyšší úroveň plánované maturitní zkoušky). Povzbuzující pro studenty tedy je, že test nelze neudělat. Na základě dosažených výsledků je student zařazen do příslušné kategorie. Má-li zájem, získá i certifikát.

Test je přizpůsoben Evropskému referenčnímu rámci. Díky tomu ho lze kvalitativně srovnávat s testy PET, KET, FCE, IELTS a podobně, což jsou světově uznávané zkoušky. Obrovskou výhodou však je cena, kterou za testování zaplatíte. Je to jen 249 korun za test + 80 korun za certifikát. Ve srovnání s tisícikorunovými poplatky za cambridgeské zkoušky se tato částka jeví jako úsměvná.

Já osobně test považuji za skvělou věc. Studenti získají zpětnou vazbu, objektivní hodnocení svých výkonů, ale i srovnání s ostatními, kteří test podstoupí, což také není k zahození. Navíc v případě dobrého výsledku mají v ruce certifikát, který jim může otevřít nejedny dveře do světa.