Stážisté z Malty se vrátili domů

8.11.2021 | Projekty | Autor: Daniela Kučková, Z4 |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ráda bych se s vámi podělila o své dojmy z třítýdenní zahraniční stáže na Maltě.

3. října 2021 se deset studentek ze třídy Z4 v čele s Mgr. Vaškovou vydalo na letiště do Vídně na přímý let na Maltu. Za necelé dvě hodiny jsme přistály na letišti, vyzvedly si kufry a transportem se přesunuly přes celý ostrov do přístavu. Jelikož jsme byly ubytované na Gozu (druhý největší maltský ostrov), velmi často jsme se přepravovaly trajektem. Cesta trvala okolo 20 minut a po celou dobu se nám nabízel krásný výhled na okolí. Každou cestu jsme viděly velké útesy a v dáli turisticky velmi známou Modrou lagunu. 

Byly jsme ubytované v apartmánovém domě jazykové školy. Škola se nacházela v poklidné městské části Xewxija poblíž autobusových zastávek. O několik ulic výš se nacházela největší bazilika na ostrově, jejíž zvony nás každé ráno tahaly z postele. S vybavením pokojů jsme byly všechny spokojené. Každé ráno nás přivítal milý pan domácí, který nám po celé tři týdny chystal snídaně nebo obědové balíčky.

Hned v pondělí se celá naše výprava vydala do Vallety do městské nemocnice Mater Dei. Náplní naší práce se na tři týdny stala vakcinace maltské populace. Střídaly jsme se na dvou očkovacích místech, která byla kousek od sebe. Pracovat se začínalo v 8 hodin, předtím se musely nachystat vakcíny. Na každou stříkačku bylo nutné nasadit vhodnou jehlu. Očkovací látkou byl převážně Pfizer, ten byl dodáván ve stovkách z nemocničních lékáren. 

Samotný proces očkování probíhal podobně jako u nás. Skladba zájemců byla různorodá. Nejmladší pacient měl 9 a nejstarší 98 let. Zájem ze strany maltských obyvatel i cizinců byl velký. Když jsme měly čas, povídaly jsme si s přítomnými sestřičkami. Snažily jsme se je naučit pár českých slov, ale moc jim to nešlo. V práci nás měla pod křídly starší sestra Emily, která nám dávala na oběd bagety.

Když jsme zrovna neměly směnu v práci, tak jsme hodně výletovaly. První týden jsme s paní učitelkou Vaškovou navštívily nejznámější turistická místa na Gozu. Jedním z nich bylo zřícené Azurové okno nebo krásná písečná pláž Ramla. I přestože byl říjen, bylo moře krásně teplé a všechny jsme se minimálně jednou vykoupaly.

Za ty tři týdny se nestalo, že bychom seděly celý den na pokoji. Každá z nás si vymyslela nějaký program, ale většinou jsme jezdily ve skupinkách. Mým největším zážitkem byla návštěva Malta National Aquarium. Za 13 eur jsme toho viděly opravdu hodně, od medúz přes varany až po žraloky. Návštěvu akvária jsme ještě spojily s prohlídkou historického města Mdina. 

Tři týdny na slunné Maltě uběhly jako voda a 23. října nastal den odletu. Přílet do Prahy byl pro všechny velký teplotní šok, na který jsme nebyly moc připravené. Z Prahy jsme vyrazily do Brna autobusem Student Agency, a potom vzhůru k domovům. 

Myslím si, že nám tato stáž dala velké množství zkušeností. Poznaly jsme jinou kulturu, prostředí a nové lidi. Taky jsme si procvičily komunikaci v angličtině, což nám určitě pomůže u maturity:
Dne 26. 10. 2021 jsme měli obvyklou praxi. Byl mi přiřazen pokoj s anglicky mluvícím pacientem. V tento moment mi došlo, že stáž na Maltě mi dala více, než jsem si myslela. Už jen zjištění, jak máme dobré zdravotnictví v Česku, ale hlavně pak zdokonalování v anglickém jazyce. S pacientem jsem neměla sebemenší problém komunikovat. Sdělil mi zajímavé události ze svého života. Byl vojákem z USA a bojoval ve Vietnamu. Poté byl povýšen na generála. Ve válce ztratil své nejbližší a držel je v náručí, když umírali. „Bylo to velmi těžké, nikdy jsem si netušil, čeho jsou lidé schopní, líčil. Našel si v Česku ženu, se kterou je již 15 let. Česky umí jenom „Dobrý a nadávat, byl proto velmi rád, že si může s někým promluvit v jeho rodném jazyce. (Kateřina Musilová, Z4)

V jedné věci vidím to největší pozitivum. Myslím si, že každá z nás se během stáže dostatečně osamostatnila a naučila se postarat sama o sebe v úplně cizím prostředí. V poslední řadě bych chtěla moc poděkovat paní učitelce Vaškové, která má na organizaci stáže velké zásluhy. Byla v tom s námi po celou dobu. Každý den jsme byly v kontaktu a večer si volaly, jak se nám daří.


Za maltskou výpravu Daniela Kučková, třída Z4

Fotogalerie

8.11.2021 | Autor: Silvie Vašková  |