Staré pověsti české - moderní memy žákovské

18.5.2021 | Ukázky prací žáků | Autor: Mgr. Lukáš Vladík | 35×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Neříká vám nic slovo MEME? Žákům ale ano, tak co je pomocí nich něco naučit?

Internetový mem je starý jako sociální sítě samy. Jedná se o nějakou fotku, video či jakýkoli produkt lidské tvořivosti, který se internetem šíří rychlostí blesku. Osobitě upravený mem pak lze využít jako vtipný komentář či kritiku k nějaké situaci nebo problému. Ať tak či tak, vyžaduje propojení všeobecných znalostí, abychom jeho podstatu dokázali dekódovat. Pro mladou generaci memy představují naprosto standardní komunikační kanál. Proč je ale jen pasivně přijímat, když si mohou žáci zahrát i na jejich tvůrce? A ideálně to propojit s právě probíraným učivem, zkrátka učiněná škola hrou.

V galerii se tak můžete podívat na výtvory tříd E2 a Z2, které se v rámci předmětu Český jazyk a literatura rozdělily do skupinek s úkolem vytvořit memy k nejznámějším příběhům ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Ačkoli mnozí byli z takového zadání napřed vyděšení, nakonec se ukázalo, že je takový úkol bavil a možná si z něj odnesli i víc, než kdyby dostali zadáno prosté přečtení a zápis.