Projekt Bylinky našich babiček

11.4.2022 | Projekty | Autor: Mgr. Eva Paseková |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Po dvouleté odmlce se vracíme opět k projektu Bylinky našich babiček.

Cílem projektu je znalost a informovanost žáků o účincích bylinek, které byly kdysi součástí každé domácnosti, neboť si je naše babičky a prababičky běžně pěstovaly na zahrádce. Většina z nich znala účinky a používání bylinek nejen při přípravě pokrmů, ale hojně je využívala k léčbě nemocí. Postupem času se tyto znalosti o využití bylinek k léčebným účelům vytrácely. Naší snahou a cílem je, aby i dnešní mladí lidé dokázali s pomocí těchto bylinek léčit některé běžné choroby či zmírnit jejich příznaky a projevy. 

Projekt je založen na využití mezipředmětových vztahů. Žáci si sami v hodině Biologie zasadí bylinky přímo ze semínek a pečují o ně. Zalévají je a přesazují. Pro některé je to prvotní zkušenost se zahradničením. Následně v hodinách Somatologie studují účinky jednotlivých bylinek na orgánové soustavy. V hodinách IKT si pak připravují prezentace v MS Powerpoint, kde svoje bylinky představují. 

Letošní třída Z1 si v šesti skupinkách zasadila libeček, meduňku, yzop, rozmarýn, levanduli, heřmánek, šalvěj, bazalku, majoránku, mátu a dobromysl. Budeme se těšit na to, jak rostoucí bylinky rozzáří okenní parapety a jaké zajímavosti si o nich žáci připraví. 


Lékař léčí, příroda uzdravuje (Hippokrates)