Přednáška na téma dárcovství kostní dřeně

8.1.2024 | Exkurze | Autor: Lukáš Vladík |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Třídy Z3 a Z3 dne 8. 1. 2023 absolvovaly přednášku o registru dárců kostní dřeně.

Paní Věra Šilerová žáky seznámila s krátkou historií dárcovství kostní dřeně, na jejímž počátku stála první transplantace provedená profesorem E. Thomasem v USA, který byl za své celoživotní úsilí v této oblasti oceněn i Nobelovou cenou. S nápadem na zřízení registru dárců zase naopak přišla matka těžce nemocného Anthonyho Nolana, která nemohla najít vhodného dárce pro jeho léčbu, a přestože kvůli tomu Anthony nakonec zemřel, idea seznamu dárců se přetavila v celosvětový registr. Žáci se dále dozvěděli, k čemu transplantace slouží a jak může pomoci, byli taktéž seznámeni se způsobem darování. Prezentaci doplňovaly kvízové otázky, za něž si autoři správných odpovědí odnášeli i malé odměny. Nutno zde podotknout, že přednášející byla pozitivně překvapena mírou správných odpovědí hned na první pokus.

Na závěr si vzal slovo pan učitel Půlkrábek, který je registrovaným dárcem kostní dřeně. Žákům povyprávěl svou cestu k této formě pomoci, i to, že dokázala pomoci konkrétnímu člověku, i když jeho totožnost z důvodu ochrany osobních údajů nezná. A to bylo také závěrečné poselství, které si z přednášky všichni odnesli.