Osvětim 2023

24.11.2023 | Exkurze | Autor: Třída Z4 |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Na podzim 2023 zavítali po delší době studenti maturitních ročníků opět na jednu z nejtemnějších památek v dějinách - do koncentračních táborů Osvětim a Březinka. Své pocity popsali v následujících řádcích.

Vždy jsem se do Osvětimi chtěla podívat, protože jsem o tomto tématu hodně četla, ale asi jsem si nedokázala představit, jak moc emocionální zážitek to pro mě bude. Jsem velice ráda, že jsem měla možnost se tam podívat. Myslím si, že je velice důležité, aby se o této problematice dozvěděla naše generace co nejvíce, aby se tyto hrůzy už nikdy neopakovaly.

Lucie Janoušková

Dozvěděli jsme se více o historii koncentračního tábora a jeho probíhání.

Kristýna Náhlíková

Byla to dobrá zkušenost, dozvěděla jsem se více o historii. Šel mi mráz po zádech, když jsem viděla boty a vlasy všech těch lidí.

Lucie Pavlíčková

Exkurze do Osvětimi mi přišla zajímavá a poučná, i když nebyl vůbec hezký pocit vše vidět na vlastní oči a představovat si to. Vše nám ale paní průvodkyně povykládala a zodpověděla všechny naše otázky. Myslím ale, že je důležité se tam zajet podívat.

Adéla Fojtová

Dne 6. 11. 2023 jsme s třidou navštívili Osvětim a Březinku, byla jsem plna zážitků a myslím si, že by každý měl zkusit tyto tábory navštívit. Nejhorší bylo vidět ty brýle, vlasy, kufry, protézy a za každým si představit jednu osobu-matku s dítětem? Jde mi mráz po zádech. Zajímavá zkušenost a děkuji za zážitek.

Karolína Vlčková

Na tuto exkurzi jsem se hodně těšila, protože jsem tam chtěla už od základní školy, ale nakonec jsem tam nikdy nešla. Takže jsem možná měla větší očekávání. Nejvíc mě zaujala Březinka. A tam jsem si dokázala i představit, jak to celé probíhalo. Čekala jsem, že na té prohlídce bude míň lidí, to mě docela překvapilo. Co mě hodně mrzí, je to, že jsem paní, co nás vedla, skoro vůbec nerozuměla, přišlo mi, že měla i přízvuk, ale nevím, třeba to byl jen můj pocit, a proto jsem se do toho tolik nemohla vžít, protože jsem moc nevěděla, o čem mluví. Hodně mě taky zaujaly fotky lidí, kteří si tím vším museli projít. A hrozně by mě zajímalo slyšet příběh lidí, kterým se podařilo utéct, prostě JAK?!

Zakhra Džafarova

Pro mě byla návštěva Osvětimi až nepředstavitelná, nemohla jsem ani pochopit, kolik lidí tam umřelo a čím si museli projít. Celé místo na mě působilo velice depresivně, hlavně když jsme vstoupili do plynových komor, kdy mě přímo pohltila tíha místa. Nejvíce mě šokovaly vitríny s velkým počtem věcí, které zbyly po lidech, kteří prošli tímto peklem. Nejstrašnější je však blok 10, kde se konaly experimenty doktora Mengeleho. Přesto jsem byla ráda, že jsme měli možnost návštěvy.

Pavlína Čuprová

Výlet do Osvětimi se mi líbil, protože jsem se dozvěděla nové informace. Na cokoliv jsme se mohli paní průvodkyně zeptat a já osobně jsem se zeptala, co dělaly děti v Osvětimi. Dozvěděla jsem se, že ty mladší zpívaly, hrály si a ty starší tvrdě pracovaly s dospělými. Tohle místo působilo temně a smutně.

Zahálková Petra

Exkurze se mi moc líbila. Myslím, že by se tam měl jednou jet podívat každý, aby si uvědomil, co se tam opravdu dělo. Znovu bych se tam ale jet nepodívala, jednou to bohatě stačilo.

Tereza Mužíková