Okno do světa

19.2.2021 | Ukázky prací žáků | Autor: Mgr. Jana Matušková, vyučující AJ a SAJ |
WindowSwap
WindowSwap

Brzy uplyne rok od chvíle, kdy jsme za sebou zavřeli dveře svých domácností. Kvůli celosvětové pandemii trávíme doma mnohem více času, než jsme byli zvyklí, a možná si krátíme dlouhou chvíli pohledem z okna. Ne všichni máme úchvatný výhled, který se neomrzí. Ale nemusíme smutnit.

Singapurský manželský pár Sonali Ranjit a Vaishnav Balasubramaniam vytvořil již v první fázi lockdownu projekt s názvem WindowSwap a vyzval návštěvníky své nově vzniklé webové stránky, aby nahráli desetiminutová videa, která zachycují jejich okno a výhled z něj. A tak se můžeme nechat vtáhnout do ruchu brooklynské nebo glasgowské ulice, obdivovat zasněžené vrcholky hor ve švýcarských Alpách, poslouchat šumění oceánu v Japonsku i konejšivé kapky deště ve Velké Británii nebo Indii.

V celém projektu spatřuji mnoho pozitivního nejen z hlediska výuky anglického jazyka. Je gestem jisté laskavosti a sounáležitosti. Uživatelé sdílejí část svého soukromí, poskytují příležitost nahlédnout do zákoutí, která by běžným turistům zůstala skryta, ukazují významná místa ze zcela jiného úhlu.  

I my jsme se alespoň virtuálně vydali na cestu a těchto videí jsme využili pro praktické upevnění relevantní slovní zásoby a různých gramatických jevů – existenciální vazby, přítomného průběhového času, předložek místa, přídavných jmen a příslovcí pro dodání detailu, barev, vůní, zvuků a chutí. Žáci popisovali, srovnávali, někteří poznali místa, která kdysi navštívili, což samo o sobě byl velmi emotivní zážitek.  

Jako písemný výstup z této hodiny pak žáci zpracovali souvislé texty o výhledu ze svých oken a tyto práce doplnili vlastními fotografiemi. Posílili tím i mezipředmětové vztahy, potvrdili zejména provázanost s informačními a komunikačními technologiemi a písemnou a elektronickou komunikací. Ve fotogalerii můžete vidět ukázky prací žáků 1. a 2. ročníku.

Zaujal vás tento projekt? Klikněte na www.window-swap.com a okno do světa se otevře i vám.