Obchodní akademie Pezinok v Blansku

17.10.2007 | Projekty | Autor: Roman Gregor | 12×
Obchodní akademie Pezinok v Blansku
Obchodní akademie Pezinok v Blansku

V loňském školním roce byly učiněny první kroky k navázání partnerských vztahů mezi oběma školami.

Po několika mailech a telefonátech jsme poprvé přivítali zástupce OA Pezinok u nás v Blansku v červnu 2007. Po prohlídce naší školy jsme se dohodli na dalším setkání, které proběhlo na začátku září opět v Blansku při příležitosti oslav 70.výročí OA a SZdŠ Blansko. Poté následovala návštěva našich zástupců v Pezinku, kde již byly nastíněny první konkrétní možnosti setkání studentů obou škol. Jako nejvhodnější začátek družebních styků byla vybrána sportovní střetnutí. Obě školy se nakonec dohodly na utkáních v malé kopané dívek a chlapců a odbíjené dívek, která se uskutečnila 17.října 2007 na OA a SZdŠ v Blansku.

Naši hosté z Pezinku dorazili s menším zpožděním a proto jsme bez dlouhého otálení zahájili klání v jednotlivých sportech.

V prvním utkání malé kopané dívek jsme zvítězili 3:1 díky zlepšenému výkonu v druhém poločase. Nutno podotknout, že výkon a především nasazení hráček obou týmů předčila všechna očekávání.

V dalším utkání v malé kopané dostali naši chlapci lekci v jednoduchosti od hostů ze Slovenska a prohráli 2:7. Malou omluvou pro matný výkon snad bylo jen to, že se domácí šetřili před krajským finále ve velké kopané, které bylo na programu 18.10.2007. Po utkání jsme se dozvěděli, že OA Pezinok je pravidelným účastníkem krajských kol v malé kopané a patří stabilně mezi nejlepší týmy.

V závěrečném souboji porazily naše studentky své soupeřky ze Slovenska 3:0 v odbíjené. I když výsledek vypadá jednoznačně, tak především první dva sety se rozhodovaly až v koncovce a v té prokázaly více zkušeností naše hráčky.

Po absolvování sportovního programu jsme vzali naše partnery do Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Zajímavá prohlídka rekonstruované jeskyně je velmi zaujala a velký dojem v nich zanechala zejména hudba, která se nesla v jeskynních prostorách.

Návštěva našich přátel z Pezinku utekla velice rychle. Všechna sportovní utkání probíhala s velkým nasazením, ale v duchu fair play. Mnoho našich studentů a studentek se těšilo již několik dní předem, že pozná svoje vrstevníky ze Slovenska, což se jim v průběhu sportovního programu podařilo. Bylo příjemné sledovat, jak bezproblémově si mladí lidé rozumí. Určitě tomu přispěla i skutečnost, že i když jsme již téměř 15 let dva samostatné státy, tak oba jazyky jsou si stále velmi blízké a nečiní mezi občany žádné hranice. Doufáme, že při naší návštěvě v Pezinku, která je naplánována na jaro 2008, naše styky dále úspěšně prohloubíme.

Fotogalerie

17.10.2007 | Autor: Roman Gregor  | 12×