OAaSZdŠ Blansko přispěla ke zdárnému průběhu cvičení IZS JMK

19.5.2009 | Školní akce | Autor: Kolektiv studentů třídy Z.2 a odborných učitelek oboru Zdravotnický asistent při OA a SZdŠ Blansko |
OAaSZdŠ Blansko přispěla ke zdárnému průběhu cvičení IZS JMK
OAaSZdŠ Blansko přispěla ke zdárnému průběhu cvičení IZS JMK

Studenti oboru ZA na OA a SZdŠ v Blansku byli vyzváni, aby se aktivně zúčastnili významné akce – cvičení všech složek Integrovaného záchranného systému (PČR, ZZS a HZS) působících v regionu Blanenska, které proběhlo ve čtvrtek 7.5. 2009 v dopoledních hodinách.

OAaSZdŠ Blansko přispěla ke zdárnému průběhu cvičení IZS JMK
Studenti oboru ZA na OA a SZdŠ v Blansku byli vyzváni, aby se aktivně zúčastnili významné akce – cvičení všech složek Integrovaného záchranného systému (PČR, ZZS a HZS) působících v regionu Blanenska, které proběhlo ve čtvrtek 7.5. 2009 v dopoledních hodinách.

Studenti 2. ročníku s plným nasazením zastávali role více či méně zraněných pasažérů autobusu, který havaroval na frekventované silnici po srážce s cisternou. Akci předcházela důkladná příprava – vzájemné maskování zranění, studenti se museli připravit i po stránce teoretické, aby zvládli svá zranění dokonale „zahrát“ – navíc se velmi kreativním způsobem „na vlastní kůži“ učili i dále v terénu, formou prožitku mohli lépe pochopit např. způsob fungování záchranného systému jako celku, návaznost činností jednotlivých složek atd.

Zkusili si jaké to je být vyproštěn hasiči, ošetřen týmem záchranářů (několik „šťastlivců“ se proletělo vrtulníkem), dále být transportován v plně vybavených sanitních vozech např. ve vakuovém lůžku (při podezření na poranění páteře) a také být neustále dotazován policií, ale i opečováván Oblastní charitou Blansko, která při hromadném neštěstí nabízí pomocnou ruku – telefon, občerstvení, oblečení a konejšivý rozhovor…

V závěru celé záchranné akce jsme byli rádi, že jsme se mohli stát součástí tohoto prozatím ojedinělého projektu a zároveň šťastni, že pouze „na zkoušku“ a nikoliv ve skutečnosti. A právě i tento samotný fakt byl také výchovným momentem pro naše studenty, a donutil je alespoň na chvilku se zamyslet nad problematikou existence tenké hranice, která je mezi životem a smrtí jedince.

Děkujeme IZS, organizátorům celé akce, že jsme se mohli zúčastnit, být užiteční a přitom se učit!

Fotogalerie

19.5.2009 | Autor: Kolektiv studentů třídy Z.2 a odborných učitelek oboru Zdravotnický asistent při OA a SZdŠ Blansko  |