Nevíte, co si pustit o Vánocích? Prváci poradí!

20.12.2022 | Ukázky prací žáků | Autor: Lukáš Vladík |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

I nadále se snažíme o spojení příjemného s užitečným, třeba prostřednictvím žákovských prezentací na aktuální seriály.

Dělat prezentaci na něco, co mě baví? Co dokonce můžu sledovat, a ne jen číst? To se hned odevzdává úplně jinak! Na tohle sázíme u žáků prvních ročníků v rámci předmětu Český jazyk a literatura, kdy tradičně nepříliš záživné probírání funkčních stylů nabízí možnost, jak se konkrétně se stylem řečnickým seznámit prakticky. Jak?

Žáci si zvolí ve skupince seriál, který nezačal vysílání později než v roce 2010. Většina z nich čerpá z oblíbené stáje Netflix. Podle pokynů zpracují prezentaci, v níž používají třeba i pojmy nově naučené literární teorie, např. pro způsob vyprávění nebo charakterizování postav. Zaměřují se na témata, ale i vliv, který může takový seriál na dnešního diváka mít. Poté přichází praktická stránka, kdy prezentaci žáci představují svým spolužákům. Ti jim zase na oplátku poskytují zpětnou vazbu písemně i ústně. Žáci si tak poprvé zkouší prezentování své činnosti i práci se zpětnou vazbou. 

Aktuálně zazněly prezentace na seriály 13 Reasons Why, Vampire Diaries, Dahmer a Umbrella Academy. Pokud vám tyto názvy nic neříkají, inspirujte se třeba handouty se základními informacemi, které pro vás žáci připravili. Najdete je na kulturní nástěnce u kabinetu 3.25.