Návštěva z Nizozemska

27.3.2006 | Projekty | Autor: Mgr. Ivana Kučerová, Mgr. Jana Umshausová |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve dnech 27. února. - 3. března 2006 zavítalo na Obchodní akademii a Střední zdravotnickou školu Blansko 14 studentů a 2 učitelé z partnerské školy Merewade College v nizozemském městě Gorinchem.

Vyvrcholila tak čtyřletá spolupráce na mezinárodních evropských e-mailových projektech Das Bild der Anderen a eTwinning.

Celý pobyt byl organizován jako klasická výměna studentů, takže všichni Nizozemci bydleli v českých hostitelských rodinách, většinou u studentů, se kterými si již v rámci výuky angličtiny a němčiny dopisovali, a měli tak možnost poznat naši zemi trochu jinak než z okna autobusu cestovní kanceláře.

A co je tedy u nás nejvíc zaujalo? Kromě moderní a prostorné budovy naší školy to byla třeba prohlídka Blanska, Punkevních jeskyní, návštěva Brna či turnaj v bowlingu. Obdivovali okolní zalesněnou kopcovitou přírodu a fascinovala je letošní bohatá sněhová nadílka. Udivilo je, že nikde nevidí kola ani cyklisty a že se doma i ve škole přezouváme. V rodinách měli možnost ochutnat nefalšovanou českou kuchyni a při závěrečném společném hodnocení velmi oceňovali naši pohostinnost.

Naši studenti zase ocenili, že poznali nové lidi i přátele, že si v praxi ověřili své jazykové znalosti a měli možnost je porovnat se znalostmi svých vrstevníků z jiné země. Teď se již všichni těší na polovinu března, kdy za svými novými přáteli a jejich rodinami do Nizozemí pojedou zase oni.

Není jednoduché vzdát se části svého soukromí, proto bychom na závěr rády poděkovaly všem rodinám našich studentů, které se o nizozemské studenty staraly jako o vlastní.


O prázdninách dne 5. 8. 2003 se ve škole znenadání objevili milí hosté: pan Will Alberts s paní Monikou Šíchovou, učitelé z nizozemské školy (jistě napoví jméno, že paní Monika je Češka, dnes s jejím zaměstnáním nevylučuje), kteří s našimi studenty a jejich vyučující Mgr. Ivanou Kučerovou spolupracují v rámci projektu BILD a znají se tedy již z elektronické korespondence. Zastavili se zde při své prázdninové poznávací cestě Evropou.

Prohlédli si naši školu a podobně jako v projektu Socrates se snaží postihnout různé způsoby práce ve školách v různých zemích Evropy. Jejich výsledky budou jistě zajímavé a doufejme, že se o nich dozvíme již v nadcházejícím školním roce.

Fotogalerie

27.3.2006 | Autor: Mgr. Ivana Kučerová, Mgr. Jana Umshausová  |