Návštěva v Nizozemí

12.3.2006 | Projekty | Autor: Ivana Kučerová, Jana Umshausová | 15×
Návštěva v Nizozemí
Návštěva v Nizozemí

Ve dnech 12. – 18. března 2006 zavítalo 14 studentů a 2 učitelky Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko do partnerské školy Merewade College v nizozemském městě Gorinchem. Oplatili tak návštěvu svým nizozemským partnerům, kteří navštívili Blansko začátkem března.

Všichni studenti i učitelky byli ubytovaní v rodinách a každý den na ně čekal pestrý program.

Hodně času jsme samozřejmě strávili v partnerské škole. Tu navštěvují studenti ve věku 12 – 16 let a zakončují ji státní maturitou. Škola nabízí řadu oborů – obchodní akademie, kuchař, číšník, truhlář, automechanik a také obor péče o člověka, kde se studenti učí základy vaření, manikúry, kosmetiky, péče o vlasy a o nemocné lidi. Téměř každá učebna je vybavena počítači, odborná výuka je úzce propojena s praxí – ve škole se např. nachází kantýna, kde studenti prodávají své výrobky z kuchyně, nebo restaurace, kam se ve večerních hodinách chodí místní obyvatelé dobře a levně najíst. Obsluhují a vaří samozřejmě studenti. Učitelé nemají kabinety, všichni se scházejí ve sborovně. K dispozici mají přihrádky na poštu a dokumenty, automaty na teplé nápoje a také čtyři počítače, kam se zapisují všechny známky, které student během roku dostane. Sborovna je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část.

Nejen škola, ale i samotné město Gorinchem je velmi krásné. Vodní mlýny, parky, kanály a historické budovy z typických červených cihel nabízejí spoustu malebných zákoutí. Všude vládne čistota. Dlouho jsme si však nemohli zvyknout na to, že ve většině domácností nevisí záclony, takže tam lidé žijí téměř jako ve výloze. Dále nás fascinovala všudypřítomná kola, která ovládají Nizozemí takovým způsobem, že mají na kruhových objezdech dokonce přednost před motorovými vozidly.

Jen tak pro zajímavost - školou i městem nás provedli místní studenti v angličtině a němčině a byli za to následně oznámkováni.

Zajímavá byla také projížďka lodí po rotterdamském přístavu nebo návštěva vodního hradu Loevestein, kam jsme se dopravili vodním taxi. Hrad, který od středověku až do 50. let 20. století sloužil jako věznice, byl prošpikován moderní technikou, což nás trochu překvapilo. Užili jsme si také návštěvu místních krytých lázní Caribabad, nejoblíbenějšími atrakcemi byly venkovní bazén s vyhřívanou vodou, tobogán, sauna a vířivka.

Nizozemské rodiny se o naše studenty staraly tak dobře, že se jim ani nechtělo odjet zpátky domů. Celkově byla studentská výměna velmi dobře zorganizovaná a všichni účastníci ji hodnotili jako přínosnou, takže se nizozemští učitelé se svými českými kolegyněmi dohodli, že by se měla konat každoročně.

Na závěr bychom studentům rády poděkovaly za vzornou reprezentaci naší školy i země.

Fotogalerie

12.3.2006 | Autor: Ivana Kučerová, Jana Umshausová  | 15×