Měsíc filmů na školách – tentokrát na téma Mladí proti komunismu

2.11.2021 | Projekty | Autor: Zdenka Bártová
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Pokud žijeme v systému, s nímž nesouhlasíme, můžeme s tím něco udělat?“

Tak zní motto letošního ročníku festivalu Měsíce filmů na školách. Rozhodli jsme se proto něco zjistit o Bělorusku, které je označováno jako poslední nedemokratický režim v Evropě. Nejdříve jsme si zopakovali fakta o běloruské historii, ale i současnosti: zmanipulované prezidentské volby, protesty v ulicích, represe režimu proti opozici a zneužívání migrantů jako hybridní zbraně proti státům Evropské unie. Poté jsme zhlédli snímek s názvem Lekce běloruštiny o studentech v Bělorusku, o jejich boji proti nesvobodnému režimu. Závěr našeho setkání obohatila fakty a příběhy naše nová kolegyně Mgr. Vladimíra Salášková, která v Bělorusku strávila 2 roky. Díky ní jsme se seznámili s tím, jak se Lukašenkův režim projevuje v každodenním životě a zejména, jak dopadá na mladé lidi.

Víte, které dva předměty ve škole mají všichni běloruští středoškoláci i vysokoškoláci povinné? Účastníci festivalu ano.