Maryša - divadelní představení

12.5.2009 | Školní akce | Autor: OA a SZŠ Blansko
Maryša - divadelní představení
Maryša - divadelní představení

27. března 2009 všichni studenti Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy vyrazili do divadla. Tentokrát jsme nemuseli za kulturou daleko, divadlo „přijelo za námi“.

V Dělnickém domě nás uvítali herci z brněnského divadla Polárka s představením, které je známé každému z nás, s Maryšou.

Ve stručnosti připomenu děj: chudý Francek má rád Lízalovu dceru Maryšu. Její otec jí však domlouvá vdavky s bohatým vdovcem Vávrou. Francek odchází na vojnu. Maryša se i přes svůj nesouhlas provdává za Vávru. Jakmile se Francek vrátí z vojny začíná opět chodit s Maryšou. Vávra vyhrožuje Franckovi i Lízalovi. Maryša odmítá společné žití s Franckem v Brně a Vávrovi vsype do polévky jed.

Představení bylo velmi pěkně ztvárněno, herci podali opravdu věrohodné výkony. Všem, kterých jsem se ptal, se představení líbilo. A vy ostatní, co jste neviděli, doporučuji vyrazit za kulturou do nedalekého Brna, určitě nebudete litovat.

Ondřej Syrový

Divadelní představení, které jsem navštívila

Dne 27. března naše škola navštívila kulturní dům, abychom zhlédli divadelní představení Maryša inscenovaného brněnským divadlem Polárka. Hned ze začátku hry nás mírně zaskočilo nářečí, kterým herci mluvili, ale na tuto maličkost jsme si za chvíli zvykli a vžili se do děje odehrávajícího se v jihomoravské vesničce na konci 19. století.

Hlavní postavou byla Maryša, dcera manželů Lízalových, jejíž milý Francek odchází na vojnu. Když se oba milenci loučili, slíbili si, že na sebe počkají a že si budou po celou dobu odloučení věrní. Mezitím, co Francek odešel na vojnu, rodiče Maryšu začali nutit do sňatku s mlynářem Vávrou. Mysleli jen na peníze a ne na to, jestli bude jejich dcera šťastná s vdovcem, jenž má tři děti a Maryšu vůbec nemiluje a nemá k ní žádný vztah. Vávra si ji vzal kvůli věnu, které mu slíbil Maryšin otec.

Po dvou letech se Francek vrátil z vojny, a co se nestalo. Potkal Maryšu a Vávry v hostinci. Zde Vávrovi řekl, že přestože je s Maryškou ženatý, bude za ní chodit, i když se mu to bude či nebude líbit. V hostinci byl přítomen i otec Lízal. Ten si uvědomil, do čeho dceru nutil, když po ní chtěl, aby se vdala za někoho, koho vůbec nemiluje, a proto se rozhodl Vávrovi smluvené věno nevydat. Kvůli tomu se poté Lízal s Vávrou pohádali a v hostinci se odehrála i menší potyčka. Maryšin otec mlynáři vyčetl, že s ním není jeho dcera šťastná. Po tomto incidentu šel za Maryšou, aby se jí zeptal, zda se nechce vrátit domů. Dívka ale odmítla. Otci odpověděla, že když už ji provdali, ať si ostudu nesou sami.

Jednoho dne se Francek pomocí služky dostal do domu Maryši. Přemlouval ji, ať s ním odejde do Brna, kde si oba najdou práci. Ale Maryša opět odmítla. O tomto setkání se dozvěděl Vávra a začal surově vyslýchat služku, která mu nakonec vše pověděla. Vávra za oknem zahlédl Francka a v záchvatu zuřivosti vzal pušku a vystřelil po něm, Francek však stačil utéct.

Hra končí tím, že se Maryša rozhodla k tomu nejhoršímu – zabít svého manžela. K vraždě se odhodlala kvůli strachu o svého milého Francka a za zoufalství prožitého v nešťastném manželství. V originálu hry Maryša svého manžela zabije jedem nasypaným do kafe. My jsme viděli verzi, že hrdinka jed nasypala do polévky.

Nicméně tato drobnost nám nezkazila zážitek z pěkného představení, na které budeme dlouho vzpomínat, ba dokonce se nám možná bude hodit u maturitní zkoušky z českého jazyka. Díky skvělým hereckým výkonům a dobře připravenému prostředí na jevišti (a to i s vůněmi linoucími se z hrnce na plotně) mělo podle mého názoru představení velký úspěch, za který by se nemuseli stydět ani autoři hry, bratři Mrštíkové.

Dominika Krejčířová, O1