Literární exkurze do Žďáru nad Sázavou

10.11.2010 | Exkurze | Autor: Zuzana Měřínská, E2 |
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou

Dne 12. října 2010 se naše třída E2 společně se třídou O2, Z2, E1, paní učitelkou Janovskou, Matuškovou, Kacetlovou a panem učitelem Martochem vydala na exkurzi do Žďáru nad Sázavou.

Odjezd byl po osmé hodině ranní od školy. Cesta trvala zhruba hodinu a půl. Při příjezdu na místo určení jsme se občerstvili a šli na první návštěvu Muzea knihy, které se nachází v areálu zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Nejprve jsme zhlédli výstavu všech výtisků Máje od Karla Hynka Máchy a při vstupu do stálé expozice muzea - Dějiny písma, knihy a knihtisku každý z nás dostal pracovní list, který jsme měli za úkol vyplnit. Při usilovném hledání odpovědí jsme dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací. Například, co je to pergamen, papyrus, arabesky, prvotisky a tak dále.

Poté následovala druhá část našeho literárního výletu, a to výstup na Zelenou horu, na které stojí poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o nejvýraznější stavbu barokní gotiky a zároveň nejosobitější dílo známého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Zde jsme strávili asi hodinu a vyslechli jsme výklad nejen o životě Jana Nepomuckého, ale i o stavbě a realizaci kostela, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Exkurze se mi líbila. Nejvíce mě zaujalo, jaké knižní památky se doopravdy mohly zachovat. Neuvěřitelné.

Fotogalerie

10.11.2010 | Autor: Zuzana Měřínská, E2  |