Ke kapucínům a na Špilberk

26.6.2018 | Exkurze | Autor: Voj. | 10×
25. 6. 2018 exkurze Brno
25. 6. 2018 exkurze Brno

Víte, kdo byl baron Trenck, jak žil a kde je pohřben? Co se skrývá za silnými zdmi hradu Špilberk? Jak se Brno ubránilo Švédům? My už ano!

První ročníky tříd E1 a O1 se vydaly po stopách naší historie do Brna, kde se seznámily se životem řádu kapucínů. V druhé části exkurze studenti absolvovali komentovanou prohlídku kasemat a jihozápadního bastionu na Špilberku.

A takto viděla exkurzi studentka Tereza Pernicová z O1:

Dne 25. 6. jsme se třídy O1 a E1 sešly na hlavním nádraží v Brně. V doprovodu paní učitelky Klementové a Vojáčkové jsme se všichni vydali na naši plánovanou dějepisnou exkurzi. 

Jako první jsme se vydali na prohlídku Kapucínské hrobky, která je jediná v ČR. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o minulosti i současnosti kapucínského řádu.

Dále nás čekal náročný výšlap na hrad Špilberk. Po zdolání kopce se nás ujal pan průvodce, který nám poskytl velmi zajímavý výklad o historii hradu. Vyprávěl nám o tom, jak byli v dřívějších dobách trestanci vězněni v kasematech pod hradem. Obvinění museli snášet hrozivé mučení, a jakmile byli usvědčeni, čekaly je příšerné podmínky ve vězení a práce ve prospěch hradu.

Po prozkoumání kasemat nás pan průvodce vzal do bastionu, což byl další prostor pod hradem, ale tentokrát sloužil vojákům k obraně Špilberku. Čekala nás tam spousta schodů, po kterých jsme se dostali do velmi úzké chodby, ve které snad nikomu z nás nebylo zrovna příjemně. Nadšení z toho, že jsme konečně venku, jsme zdolali další schody, ale tentokrát nahoru. 

Po této zajímavé prohlídce jsme se rozloučili a tím zakončili naši exkurzi. Obě třídy budou na tento výlet určitě vzpomínat v dobrém a těšit se na další společnou akci.