Exkurze třídy Z3 do Prahy

2.5.2023 | Exkurze | Autor: Jan Pařízek
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve dnech 17. – 19. dubna absolvovala třída Z3 oboru praktická sestra exkurzi do Prahy.

Exkurze měla bohatý program, zahrnující prohlídku pražských památek, návštěvu divadelního představení, odbornou exkurzi v IKEMu a mnoho dalšího. O své zážitky se studenti podělili na následujícího řádcích.

Po příjezdu a vybalení zavazadel jsme se vydali do centra Prahy.

Dne 17. až 19. 4. jsme se vydali se třídou Z3 do Prahy. Když jsme dojeli do Prahy, tak jako první věc jsme si šli odložit věci do hotelu a vyrazili na první cestu, která vedla na Petřín. Když jsme došli na Petřín, tak tam bylo moc pěkně a po zamračeném dopoledni vykouklo i sluníčko. Všichni jsme udělali takovou velkou skupinku a pan učitel s paní učitelkou nám začali říkat, co zde můžeme najít. Potom nám dali rozchod na cca. 45 minut, a to jsme měli volný čas, kdy se mohl každý jít podívat, kam chtěl. Když rozchod skončil, tak jsme se seskupili a šli se podívat na Pražský hrad. Když jsme došli ke hradu, tak jsme viděli, že u vstupu stojí televize. Když jsme došli blíže ke vstupu, tak si zavolali pana učitele, aby jim řekl pár vět. Po rozhovoru jsme se šli podívat dál a celé místo jsme si postupně prošli. Všem se nám tam moc líbilo, i když už tam asi každý z nás byl.


Po návštěvě Pražského hradu následovala exkurze do Senátu. Senát sídlí v paláci vybudovaném jedním z nejbohatších a nejmocnějších mužů 17. století – Albrechtem z Valdštejna. Součástí areálu je také nádherná barokní zahrada, která láká k procházkám a odpočinku.


Pondělní večer patřil kultuře.

V pondělí večer jsme navštívili Divadlo na Vinohradech. Zhlédli jsme představení s názvem „Miláček. Příběh vzestupu George Duroye je starý více než sto let, ale svým způsobem stále živý a aktuální. Viděli jsme mnoho známých tváří, jako je třeba Ondřej Kraus, Otakar Brousek ml., Sabina Rojková nebo Andrea Černá. Zpracování hry bylo velice zajímavé a byl to pro nás hezký zážitek. 


Na úterní dopoledne byla naplánována návštěva České národní banky.

V úterý 18. 4. naše třída v rámci třídenní exkurze v Praze navštívila Českou národní banku. Byli jsme na prohlídce Lidé a peníze. Na začátku prohlídky jsme nejdříve zhlédli krátké video o vzniku ČNB, poté se pokračovalo samotnou prohlídkou. Expozice prohlídky byla vystavěná v bývalých prostorech trezoru. Na prohlídce jsme mohli vidět například ukázky padělaných bankovek a sami jsme si mohli vyzkoušet, zda bychom falešnou bankovku poznali. Mohli jsme si potěžkat zlatou cihlu, nebo vidět, jak se platilo v naší minulosti. Na závěr prohlídky jsme dostali prostor si celou expozici projít znovu sami a vše si ještě jednou prohlédnout, nebo se na nějaké zajímavosti zeptat naší průvodkyně.


Zřejmě nejzajímavější byla exkurze do IKEMu.

V úterý 17. 4. jsme navštívili zdravotnické zařízení Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), nacházející se v Praze-Krči. Naše návštěva začala přednáškou o klinice transplantační chirurgie. Přednášku vedl Tomáš Komínek, který funguje jako vrchní sestra, a blíže nás seznámil s transplantací ledvin, řetězovou transplantací, transplantací jater, slinivky břišní, tenkého střeva z důvodu syndromu krátkého střeva (u dospělých pod 50 cm) a multiviscelární transplantací, kdy bylo transplantováno celkem pět orgánů (žaludek, játra, slinivka, slezina a tenké střevo). V druhé části přednášky jsme byli seznámeni s komplexním informačním systémem s názvem Zlatokop. Funguje jako elektronická dokumentace obsahující data o pacientech, způsobech jejich léčby atd. Užívá se ovšem dále i papírová dokumentace. Poté jsme se vydali na prohlídku kliniky nefrologie, kde nám byl představen chod kliniky, ale také i hemodialýza. A jako poslední část naší prohlídky byla klinika diabetologie. 

Za všechny můžeme určitě říct, že se nám přednáška i prohlídka jednotlivých oddělení moc líbila. Odnášíme si spoustu nových informací a jsme vděční za tuto možnost.


Naše cesta vedla také kolem Prašné brány.

Prašná brána se nachází v historickém centru Prahy a je jednou z nejznámějších památek města. Vznikla pod projektem Václava a poté Matěje Rajska. Je považována za vstupní bránu do Starého Města. Během své historie byla využita i jako sklad pro střelný prach, odkud dostala i svoje pojmenování. Jedná se o gotickou bránu, která byla postavena v roce 1475 jako součást opevnění Starého města. V průběhu let byla Prašná brána několikrát poškozena, včetně vážného požáru v roce 1757. Brána byla vždy opravena a dnes patří mezi nejnavštěvovanější a nejvýznamnější turistickou atrakci v Praze.


I přes náročný program se studenti vydali na večerní procházku Prahou.

V úterý po náročném dni jsme se ale přesto večer rozhodli projít po Praze a jejích památkách. Zavítali jsme na Václavské náměstí, prohlédli si sochu svatého Václava a dále pokračovali na náměstí Staroměstské. Kolem nás byla spousta obchůdků a stánků, také jsme ale viděli pamětní dlažební kostky, které vyznačují 27 českých pánů popravených právě na tomto náměstí v roce 1621. K osmé hodině večer jsme zavítali k Staroměstskému orloji a viděli střídající se apoštoly. Dále jsme se vydali směrem na Karlův most. U sochy sv. Jana Nepomuckého jsme si vyslovili potichu svá přání, jelikož se říká, že se vám vaše přání po pohlazení sochy splní. Po procházce po Karlově mostu jsme se stavili na něco dobrého k jídlu a poté už jeli unavení směrem k hotelu.


Poslední den exkurze jsme navštívili Neviditelnou výstavu.

Dne 19. 4. 2023 jsme navštívili Neviditelnou výstavu v Praze. Bylo to poslední místo, kam jsme se během třídenního výletu vydali. Když jsme vešli, přivítala nás paní na recepci a řekla nám základní informace. Poté jsme se rozdělili na 4 skupiny a po 15 minutách si nás brali průvodci. Všichni průvodci byli slepí a my jsme si mohli zkusit, jaké to je fungovat bez zraku. Vstoupili jsme do úplně černé místnosti, kde nebylo ani trošku světla a my se museli orientovat jen pomocí sluchu a hmatu. Ze začátku to bylo velmi nepříjemné, ale nakonec jsme to všichni zvládli a shodli se na tom, že to bylo velmi zajímavé. Slepí lidé mají náš obrovský respekt! Všem se Neviditelná výstava moc líbila a jsme rádi, že jsme toto místo navštívili.