Exkurze třídy O3 – TPCA Kolín

4.5.2018 | Exkurze | Autor: Klára Charvátová a Klára Musilová (O3)
OA3 v TPCA Kolín
OA3 v TPCA Kolín

V pondělí 23. dubna 2018 se naše třída O3 v doprovodu odborných učitelek Ing. Hany Horákové a Ing. Ireny Hasoňové vydala do TPCA Kolín.

Cílem exkurze bylo zjistit, jak funguje výroba v jedné z nejvýznamnějších automobilek v naší republice.

„Před automobilkou na nás čekal pan průvodce, který nás zavedl do projekční místnosti. Zhlédli jsme tam krátký film o historii a provozu automobilky. Po ukončení promítání jsme byli informováni o dalším průběhu exkurze. Z bezpečnostních důvodů dostal každý žák reflexní vestu, ochranné brýle, helmu a sluchátka, abychom slyšeli průvodcův komentář. Pak už jsme byli připraveni vyrazit přímo do provozu. K přesunům nám posloužil vláček, díky němuž jsme mohli navštívit veškeré dostupné úseky výroby, například svařovnu nebo lisovnu,“ sdělila jedna ze zúčastněných studentek.

Během výkladu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z oblasti personalistiky (že při přijímání nových zaměstnanců nerozhoduje vzdělání, ale manuální zručnost, šikovnost a rychlost pracovníka), zásobování (metoda „just in time“) nebo zahraničního obchodu. Viděli jsme na vlastní oči pásovou výrobu a uvědomili jsme si, jaká jsou pozitiva a negativa tohoto způsobu výroby – například, jak závislí na sobě pracovníci jsou, přestože se každý soustřeďuje na svůj úkol. Jako z budoucnosti působily přepravní vozíky bez řidičů a obsluhy využívající k posunu magnetické pásy. A věděli jste, že každé vyráběné auto již má svého budoucího majitele?

Exkurze pro nás byla velmi přínosná, nabyté znalosti určitě využijeme v ekonomice nebo účetnictví. Je důležité vidět teorii v praxi. Za celou třídu bychom chtěli poděkovat oběma vyučujícím za trpělivost a ochotu vydat se s naší třídou mimo školu. Doufáme, že to nebyla poslední odborná exkurze.