Exkurze do České národní banky

24.10.2010 | Exkurze | Autor: Dominika Krejčířová, O3 |
Památník
Památník

Ve čtvrtek 23. září 2010 se žáci tříd O3 a E3 z Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku zúčastnili zajímavé exkurze do Prahy.

Prvním místem návštěvy byl Národní památník na Vítkově, kde studenti zhlédli výstavu Nové sbírky k dějinám protikomunistického odporu a komunistické perzekuce. Většinu návštěvníků zaujala nejen mozaiková výzdoba v prostorech památníku k poctě československých legionářů (po roce 1953 areál sloužil jako Mauzoleum Klementa Gottwalda), ale i nově instalovaná multifunkční expozice. Bylo zde možné dozvědět se o životě lidí během totalitního režimu, prohlédnout si významné osobnosti, které nějakým způsobem ovlivnili běh událostí minulého století, nebo se návštěvou některých částí památníku "přenést" do nelehké doby způsobenou vládou propagující komunistickou ideologii. Poté, co jsme si prošli slavnostní síň a zdolali nespočet schodů vedoucích na vyhlídku, nám byl odměnou překrásný výhled na "stověžatou" Prahu, malebná zákoutí a historické části hlavního města.

Nato se všichni studenti vydali do jádra velkoměsta. Někteří si prošli uličky a obchody kolem Staroměstského náměstí, jiní díky odbornému výkladu pana učitele Gregora poznali působivá místa Židovského města protkaného starobylými synagogami.

Kolem druhé hodiny první polovina žáků vyrazila do hlavního cíle exkurze - do České národní banky (ČNB), tedy ústřední banky České republiky vykonávající dohled nad finančním trhem v zemi. Před tím než jsme vstoupili do budovy, podstoupili jsme prohlídku přes rentgenové přístroje z důvodu bezpečnosti, na kterou je zde kladen velký důraz. Hned na začátku návštěvy jsme se zaujetím zhlédli animovaný film popisující historii a nejdůležitější funkce ČNB. Dále jsme pokračovali do bývalého trezoru, v němž je umístěna stálá expozice Lidé a peníze zobrazující vývoj peněz od pazourků až po internetové bankovnictví. Kromě vitrín s unikátními exponáty a starobylými platidly byla součástí výstavy i prezentace uceleného vývoje měny a výroba bankovek v Čechách včetně historie České národní banky od jejího založení. Pro studenty asi nejzajímavějším úsekem expozice byla speciální výstavní skříň obsahující jednu tunu zlata v podobě zlatých cihliček, dále padělky peněz, speciální UV lampy ověřující pravost bankovek či interaktivní dotykové obrazovky s různými testy týkající se finanční oblasti. Perličkou na konec byla možnost potěžkat si zlatou cihličku zlata nebo získat malé dárky ve vědomostním testu.

Po návštěvě ČNB jsme zamířili do Muzea čokolády. Tady jsme si osvětlili původ a historii výroby této sladké pochoutky a dozvěděli se i o jejím zpracování v době Mayů a Aztéků, kdy se kakaové boby využívaly především na přípravu kořeněného nápoje. Po zhlédnutí sbírky historických obalů čokolády jsme mohli přihlížet názorné ukázce výroby belgických pralinek a následně je i ochutnat, což bylo pro většinu studentů příjemným zážitkem tohoto dne.

Soudě podle kladných ohlasů většiny studentů se výlet do Prahy vskutku vydařil, a proto bych za všechny žáky tříd O3 a E3 chtěla touto cestou poděkovat všem učitelům, kteří se na organizaci a celkovém uskutečnění exkurze podíleli, obzvláště panu učiteli PaedDr. Romanu Gregorovi a paním učitelkám Ing. Anně Stloukalové a Mgr. Kateřině Staňkové.

Fotogalerie

24.10.2010 | Autor: Dominika Krejčířová, O3  |