Erasmus+ Londýn 2019

21.11.2019 | Projekty | Autor: Mgr. Jana Matušková, doprovodná osoba | 100×
London´s calling
London´s calling

„Cestování zabíjí předsudky, bigotnost a úzkoprsost,“ řekl Mark Twain a my s ním souhlasíme.

V sobotu 9. listopadu 2019 vyrazila pětičlenná skupina stážistů na dlouhou cestu do Londýna. Po noci strávené v autobuse, pomačkaní a trošku nakřivo, prošli všichni prohlídkou v Coquelles a čekali na povolení k vjezdu do Eurotunelu. Opustili starý kontinent a vrátili se v čase o hodinu zpět. Hleděli však kupředu a těšili se na to, co jim dny příští přinesou. Snad to budou jen pozitivní zážitky, táhlo se jim hlavou.

V pondělí ráno, posilněni vydatným spánkem, a ještě vydatnější snídaní v hostitelských rodinách, absolvovali studenti velmi informativní a užitečné prezentace a školení na ADC College. Dozvěděli se, co dělat a kam telefonovat v případě nouze, jak využívat složitý, ale na užívání velmi jednoduchý systém metra, čeho se vyvarovat ve společenském styku, jak přistupovat ke své praxi a svým supervisorům i kolegům, co očekávat, s čím naopak nepočítat. Po vcelku vyčerpávajícím dopoledni si každý vyzkoušel dojet do zaměstnání. První den jsme zakončili svižnou společnou procházkou centrem metropole hrdého Albionu.

Úterý – a je to tady! Studenti se zapojili do pracovního procesu. Pochopit, co je od nich vyžadováno, popasovat se s formuláři, programy a výpočetní technikou, která často funguje naprosto odlišně, zvyknout si na to, že na anglické klávesnici jsou písmena „y“ a „z“ prohozená, vnímat celý den cizí jazyk (často s různými přízvuky) – to dalo zabrat. Nicméně studentům to moc slušelo, do zaměstnání i z něj dorazili v pořádku a včas a ještě jim zbyla trocha energie na humor. Ne na dlouho – všichni usnuli hodně brzy.

Během středy a čtvrtku proběhly monitoringy (kontroly praxe) a také mentoring (ADC College vyžaduje od studentů průběžnou zpětnou vazbu týkající se jak zaměstnání, tak hostitelských rodin). Všichni studenti vykonávají pomocné kancelářské činnosti v realitních agenturách, právnických firmách, charitativních organizacích, jazykových školách a přispívají k chodu společnosti. Pestrost zadávaných úkolů je různá, pracovní prostředí vykazuje velké odlišnosti, ale jedno mají všechna pracoviště společné – velmi příjemný kolektiv.

Čtvrteční a páteční podvečer byl věnován dalšímu prozkoumávání londýnských pamětihodností. Užili jsme si všudypřítomnou předvánoční atmosféru nasycenou vůní pražených oříšků, opékaných vuřtů, indického a čínského jídla a horké čokolády. Užaslé reakce studentů, kteří v Londýně nikdy předtím nebyli, mě utvrdily v přesvědčení, že tyto projekty mají obrovský význam. O tom, že třítýdenní zahraniční stáž se bude velmi dobře vyjímat v CV, nemluvě.

Celá skupina měla velké plány na víkend. Minulou sobotu a neděli strávili společně na různých atrakcích a v Greenwichi. Tento týden se chystají do Camden Townu (prý nechat se tetovat, ale snad je to jen vtip) a těší se na bruslení v Hyde Parku.

Přejme jim co nejpříjemnější zbytek pobytu. Jsem si jistá, že je pro ně po všech stránkách obohacující.