Erasmus+ 2019 Berlín pro OA/EL

22.11.2019 | Projekty | Autor: Soňa Vojáčková | 181×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

V tomto školním roce jsme splnili sen všech žáků – němčinářů. Díky projektu Erasmus+ vyjelo 5 děvčat a kluků do Berlína na třítýdenní pracovní stáž.

Dovolte, abych pár slovy shrnula uplynulé dny našich studentů na stáži v hlavním městě Německa.  Cesta do Berlína započala v Brně v neděli 10. listopadu 2019 a proběhla nad očekávání dobře. Neutržili jsme žádné zpoždění na dálnici, do Berlína jsme přijeli včas a za pěkného počasí. Na nádraží nás čekala zaměstnankyně z agentury GEB Elisa - mladá dáma, Francouzka, která v agentuře pracuje jako dobrovolník v dobrovolnické službě rovněž přes projekt EU. Taxíkem jsme se přepravili k ubytování žáků, kde na nás čekaly dvě paní domácí, u kterých holky a kluci bydleli. Žáci dostali hned i jízdenku na MHD v ceně 81 Euro. 

Všichni už byli nedočkaví vyrazit do města. Ještě v neděli večer jsme se tedy všichni setkali, využila jsem milé nabídky mého pana domácího na průvodce po tajných zákoutích města. Bylo to bezva, žákům se večerní atmosféra mimo hlučné centrum velmi líbila.  

V pondělí ráno jsme se setkali v GEBu, abychom vyřídili potřebné dokumenty, smlouvy, vyplnili evaluační dotazníky a rozjeli se do práce - do knihkupectví, kde jsou žáci zaměstnaní. Žáci byli představeni vedoucím prodejen a krátce pohovořili (všichni jsou moc milí, a tak stres našich rychle opadává), vyřídili jsme náležitosti smluv a další dokumentaci a pak jsme se všichni sešli na společný odpolední program. 

Od úterka už žáci jezdili do práce sami, vše jim šlo dobře a byli už (skoro) samostatní. 

Agentura GEB se o naši skupinu skvěle stará - v úterý k večeru jsme šli spolu s Elisou zase na poznávací výlet centrem. Už tu pomalu začínaly vánoční trhy, tak se noční Berlín zdál díky výzdobě mnohem krásnější. 

Všichni žáci jsou zaměstnání v knihkupectvích, začíná se zpravidla v 10 hodin, pracují max. 35 hodin týdně. Všechny jsem v minulých dnech navštívila a promluvila s jejich vedoucími. Žáci jsou chváleni za svůj přístup i dovednosti a jejich činnost, i když se na první pohled nezdá složitá, je v prodejnách důležitá pro zajištění denního chodu. Jde o komunikaci se zákazníky, vyřizování objednávek z e-shopu i předávání zásilek knih mezi jednotlivými prodejnami, pochůzky na poštu nebo přebírku zboží od přepravců, a v neposlední řadě také péče o klienty a prodejnu z marketingového hlediska. Vždyť právě i dobře a sezónně správně připravené prodejní plochy přilákají zákazníky nejlépe! Žáci komunikují v němčině, mají ale i výhodu znalosti AJ, kterou si občas pomáhají,  aby se utvrdili, že všemu správně rozumí.  V rodinách vše klape dobře, jídlo chutné, domluva dobrá, snad jen topit by se mohlo prý víc, ale paní domácí klukům i vydatně větrá. :)) V sobotu se pere prádlo. ;) V plánu jsou ještě cca 2-3 společné aktivity, o které se GEB postará po všech stránkách. Jako doprovod jsem se žáky strávila čas od neděle 10. 11. do pátku 15. 11. 2019. Od té doby až do konce jejich stáže už se o sebe starají sami, ale agentura GEB sleduje a kontroluje jejich činnost ve firmách, zve je na evaluační setkání do své kanceláře, případně jim pomáhá zorganizovat volný čas a nabídnout volnočasové aktivity. 

Závěrem si dovolím citovat děkovný e-mail jednoho rodiče: „… děkuji především za Vaše intenzivní osobní nasazení během prvního týdne v Berlíně, kdy se naši teenageři adaptovali na život v mezinárodní metropoli. Podle zpráv je vše velmi dobře zorganizované a zajištěné. Výborná práce. Je skvělé, že škola a Vy osobně dáváte vašim studentům možnost poznat jiné země, kultury, firmy, jazyky. Dnes to možná ještě všichni naplno neocení a občas si budou na něco lehce stěžovat, ale do života, do budoucna jim to dá strašně moc po všech stránkách. Takže prosím vydržte ve Vašem zápalu, nasazení a dávejte tuto možnost co nejvíce mladým lidem. Díky moc ještě jednou za nás rodiče.“

Věřím, že se 30. listopadu 2019 všichni naši praktikanti setkají v pořádku se svými rodiči a blízkými a budou se těšit z nově nabytých životních zkušeností. 

Druhý výjezd v tomto projektu chystáme na příští školní rok 2020-21.
Těšit se mohou letošní třídy E2 a O2!

Mgr. Soňa Vojáčková, vyučující NJ