Druháci dobývali Prahu

22.4.2024 | Exkurze | Autor: Lukáš Vladík | 51×
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Žáci druhých ročníků mají tradičně ve svých ŠVP návštěvu Prahy se všemi náležitostmi a nejinak tomu bylo i letos.

Ve dnech 15.-17. dubna 2024 se třídy E2 a O2 vypravily na poznávání našeho hlavního města. Program byl na každý den nabitý, a tak už v pondělí čekala na žáky exkurze do budovy českého Senátu. Po ní jsme se mohli projít Valdštejnskou zahradou a obdivovat její flóru i faunu. Šťastlivci pak objevili i známé pávy. Následoval pěší okruh Malou Stranou, kde nemohly chybět památky jako Pražský hrad, katedrála sv. Víta, Schwarzenberský palác, Nerudova ulice s hostincem U Dvou slunců a samotné Malostranské náměstí s kostelem sv. Mikuláše. Večer jsme pak zhlédli představení Krásný nový svět v Divadle Komedie podle stejnojmenného románu A. Huxleyho. Vize odlidštěné budoucnosti dle ohlasů žáky velmi zaujala.

V úterý se žáci vypravili do České národní banky, kde se dozvěděli jak o její historii, tak i funkci a dějinách peněz jako takových. Následující pěší okruh je seznámil s významnými památkami v historickém centru Prahy. Od Prašné brány jsme se vydali královskou cestou na Staroměstské náměstí, kde jsme si připomněli odkaz Mistra Jana Husa, ale i krvavou památku na staroměstskou exekuci. Orloj zrovna odbil dvě hodiny, a tak se nám zjevily slavné figurky v jeho oknech. Z Karlova mostu se nám naskytly krásné výhledy na dříve navštívené Hradčany i ostrov Kampa, který jsme rovněž pěšky prošli. Počasí ale bylo hodně náladové a u Národního divadlo to vypadalo, že hustý déšť naši procházku přeruší, ale naštěstí se zase objevilo slunce a my se tak mohli zastavit i u Tančícího domu, kostela sv. Cyrila a Metoděje s otvory po nacistických kulkách, na Národní třídě s připomínkou Sametové revoluce a vše jsme samozřejmě zakončili kde jinde než „pod koněm“. Odměnou po turisticky vydatném dni pak byly podvečerní výhledy ze Žižkovské věže.

Středeční dopoledne vyplnila návštěva Vyšehradu s připomínkou slavných pověstí českého národa, ale i jeho osobností pohřbených na zdejším hřbitově. Odpočívají zde slavní spisovatelé (K. Čapek, K. H. Mácha, B. Němcové aj.), sportovci (J. Bican) nebo skladatelé (B. Smetana). Majestátní hrobka Slavín celou atmosféru už jen umocnila. Pro rozveselení byla jako další bod vybrána smíchovská Náplavka, avšak naskytl se nám naopak pohled na prázdné nábřeží, které ale vybízelo k pořizování krásných snímků za slunečného počasí. Vše se tak chýlilo k závěru naší třídenní exkurze, při níž si žáci připomněli již navštívená místa a snad poznali i mnohá další, byť prozkoumávání opravdu veškerých zákoutí Prahy do 3 dnů zkrátka vměstnat nejde.