Cena bezpečí a dobrý design

29.3.2023 | Exkurze | Autor: Zdenka Bártová |
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Cena bezpečí“ bylo letošní motto filmového festivalu Jeden svět o lidských právech. Bezpečí totiž není samozřejmost. Musíme za něj platit různé ceny. Jako jedinci, jako společnosti, jako národy.

Zhlédnutý snímek v kině Art nás přenesl do různých měst na Ukrajině na začátek ruské invaze. Na příbězích jednotlivých obyvatel nám připomněl ničivé dopady války. Poklidný život a pocit bezpečí den ze dne vystřídaly jiné pocity: hněv, strach a bezmoc… a každý se s nimi vyrovnává jiným způsobem. Nejhorší dopad má válka na ty nezranitelnější, jejichž příběhy nás dojaly nejvíce. Na děti, kterým válka bere jejich dětství, na staré lidi, kteří nechtějí na konci života opustit svoje domovy. Ve snímku jsme ale viděli i velké odhodlání nevzdat se nepříteli, obrovský nárůst solidarity a přesvědčení o konečném vítězství.

Galerie nás přivítala instalací „Démon růstu“, jíž chtěl autor upozornit na hromadící se odpady, které stejně jako náš konzumní život nemají hranice. Postupně jsme si prohlédli všechny stálé sbírky – průřez designem průmyslových výrobků od začátku 18. století po dnešek, sbírku porcelánu a skleněných výrobků. Dozvěděli jsme se, že uměleckoprůmyslové muzeum v Brně patří mezi 10 nejstarších muzeí tohoto typu na světě a že má ve svých sbírkách přes 200 000 artefaktů. Od svého založení před 150 lety je brněnské UMPRUM stále otevřenou institucí a přináší inspiraci aktivním umělcům, výrobcům každodenních spotřebních předmětů, ale i široké veřejnosti.