Boskovická židovská čtvrť - religionistika

13.5.2019 | Exkurze | Autor: Mgr. Zdenka Bártová |
Boskovická synagoga
Boskovická synagoga

V pátek 10. května jsme opět navštívili boskovickou židovskou čtvrť – jednu z nejzachovalejších památek židovských obyvatel na území ČR.

Cílem prohlídky bylo spojení školních vědomostí o judaismu a skutečného života židovských obyvatel. Začali jsme trochu netradičně od konce – na židovském hřbitově. Zde jsme si prohlédli zrekonstruovanou márnici a průvodkyně nás seznámila se zvyky spojenými se smrtí, pohřbíváním a upozornila na některé konkrétní osobnosti pohřbené na tomto místě. Pokračovali jsme do židovské čtvrti, kde jsme se zastavili na několika významných místech – u studny, u vstupní brány, u mikve a v synagoze. Každé zastavení bylo spojeno se zajímavými informacemi o běžném životě židovských obyvatel. Prohlídku jsme ukončili v rabínském domě, kde jsme moli vidět tradiční pec na pečení „macesů“ a v druhém patře jsme zhlédli výstavu věnovanou historii židovství v českých zemích.